Rezignaci jsem nepodal, uvedl šéf Finanční správy ČR Martin Janeček k informacím, že ve funkci co nevidět skončí. Ať už dobrovolně, či ne, je dost velká pravděpodobnost, že berňák bude mít nového šéfa. Zdá se, že záplava stížností na to, jak úřad funguje, začíná být konečně politicky na obtíž.

Janeček ale vlastně jen plnil zadání, které dostal. Na pozici šéfa Finančního úřadu se objevil kvůli pověsti nekompromisního bojovníka s daňovými podvody. Boj proti neplatičům daní se stal mantrou tehdy nového šéfa resortu Andreje Babiše a výběr Janečka se zdál být ideální. Měl přinést státu desítky až stovky miliard na daních a Babišovi potvrdit pověst politika, který to s financemi státu myslí nejlépe.

Finanční správa ČR svoje pravomoce využila naplno. Nejdřív začala zadržovat firmám DPH, a to na měsíce až roky. Pak přišla éra zajišťovacích příkazů, které nemilosrdně likvidovaly i firmy, jež se ničeho nedopustily. Teprve soudy donutily Finanční správu ČR v této horečné aktivitě přibrzdit. Novou vzpruhu dostal úřad se zavedením kontrolního hlášení. Nekompromisní postup berňáku záhy donutil i Babiše ke zpochybnění postupu úředníků. A ministerstvo financí k odpuštění pokut.

Elektronická evidence tržeb byla dalším opatřením, které mělo přinést miliardy. Nepřineslo, ale EET bude zřejmě nakonec tím, co zastaví Janečkovu kariéru. Jeho podřízení, kteří díky volné ruce a politice boje za čistotu daní usoudili, že mohou dělat vše, co si vymyslí, nakonec do honu za daněmi zapojili i novomanžele. A narazili.

Samotný konec Janečka ovšem změnu v chování Finanční správy ČR přinést nemusí, stejně jako její zběsilý postup přes mrtvoly firem nepřinesl očekávané desítky až stovky nových miliard na daních. A pokud Janečka nahradí jeho dosavadní zástupkyně, půjde o změnu, pro niž by i označení "kosmetická" bylo hodně odvážné.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru