Nejnižší růst čínské ekonomiky od krize v letech 2008 až 2009 − tedy 6,5 procenta ve třetím čtvrtletí − vyvolává řadu otázek. Ta asi nejdůležitější je, co zpomalení růstu Číny znamená pro zbytek světa, pro Evropu, pro Česko, v situaci, kdy se čím dál častěji hovoří a diskutuje o nové finanční a ekonomické krizi, která nepochybně dříve či později přijde − už kvůli cyklickému charakteru vývoje světového hospodářství.

Poslední krize se tak nějak narodila ve Spojených státech. Ale role Číny ve světě a ve světové ekonomice od té doby vzrostla a není od věci přemýšlet nad variací tradičního bonmotu o vztahu české a německé ekonomiky: Zda jsme v situaci, kdy čínské kýchnutí může vyvolat globální chřipku.

Proto bude důležité v příštích měsících sledovat dvě věci: snahu čínského vedení o oživení domácí spotřeby a investic a vztah Pekingu a Washingtonu, který lze charakterizovat jako studenou obchodní válku.

U prvního bodu je zřejmé, že si je vedení státu a strany vědomé šíře a hloubky problému. Agentura Reuters cituje nejmenovaného vysokého čínského představitele, který už v červenci hovořil o tom, že hranice růstu 6,5 procenta je přesně ta, kdy ještě ekonomika stíhá vytvářet dostatečný počet pracovních míst.

Už od 28. září měli čínští novináři cenzurou zakázáno psát o ekonomických datech, která by signalizovala zpomalení růstu. Nesměli psát o zadlužení měst či regionů a popisovat slábnoucí poptávku.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru