Velcí zaměstnavatelé už dlouho volají po snadnějším a rychlejším nabírání pracovníků z Ukrajiny. Vláda se jim snaží vyjít vstříc a vyjednává s nimi o navýšení ročních kvót v rámci Režimu Ukrajina až na 40 tisíc lidí ročně. Současný systém nicméně nezvládá dostatečně rychle vyřizovat ani výrazně menší počet žadatelů.

Přidělování pracovních karet před Režimem Ukrajina, který začal fungovat v roce 2016, bylo neuvěřitelně zdlouhavé a firmy i Ukrajinci si stěžovali na všudypřítomnou korupci.

"Oproti dřívějšku tu posun rozhodně je. Dříve to bylo standardní cestou bez využití Režimu Ukrajina velmi náročné, běžná čekací doba na pracovníka byla rok nebo i rok a půl," říká v rozhovoru pro HN Michaela Machariková z agentury Top People, která pro české firmy na Ukrajině zaměstnance shání. Zaměřuje se primárně na služby pro střední a velké společnosti, kterým jen za poslední dva roky pomohla sehnat okolo čtyř tisíc zaměstnanců. "Že je to dnes jednodušší, neznamená, že je vše růžové. Stále se jedná i na straně firmy o administrativně náročný proces. Ten se nyní jen zkrátil na pět až šest měsíců," dodává.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru