Sociální demokraté v čele s Janem Hamáčkem budou v sobotu zasedat v Hradci Králové, komunisté s Vojtěchem Filipem v Praze, ale s klidem by si mohli sednout na jedno místo. Řeší totiž podobný problém jako řada jiných levicových stran v Evropě. Kvapem jim ubývají voliči, které se jim nedaří získat zpět, a místo toho se pouští do dalších osobních sporů. Je přitom paradoxní, že ČSSD je součástí vládní koalice a KSČM drží koalici ANO a ČSSD při životě. Navzdory tomu, že obě levicové strany mají takovou moc, na voliče nepůsobí podle volebních výsledků nijak přitažlivě.

Celoevropský sešup. Levicoví voliči nikam nezmizeli. Jen už nemají důvod volit sociálnědemokratické strany. Tradiční sociálnědemokratický koncept se stává obětí vlastního úspěchu. Sociální stát je realitou, nelze už nic velkého či zásadního slíbit, není proti čemu bojovat. A pokud něco málo slíbit lze (například o fous vyšší důchody), umí to mnohem lépe noví populisté typu Babiše. Když k tomu připočteme ekonomickou konjunkturu s nulovou nezaměstnaností, vyjde nám, že ČSSD by byla v průšvihu, i kdyby byla jednotná. Tím, že jednotná není, se z průšvihu stává katastrofa.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru