Sociální demokraté v čele s Janem Hamáčkem budou v sobotu zasedat v Hradci Králové, komunisté s Vojtěchem Filipem v Praze, ale s klidem by si mohli sednout na jedno místo. Řeší totiž podobný problém jako řada jiných levicových stran v Evropě. Kvapem jim ubývají voliči, které se jim nedaří získat zpět, a místo toho se pouští do dalších osobních sporů. Je přitom paradoxní, že ČSSD je součástí vládní koalice a KSČM drží koalici ANO a ČSSD při životě. Navzdory tomu, že obě levicové strany mají takovou moc, na voliče nepůsobí podle volebních výsledků nijak přitažlivě.
Celoevropský sešup. Levicoví voliči nikam nezmizeli. Jen už nemají důvod volit sociálnědemokratické strany. Tradiční sociálnědemokratický koncept se stává obětí vlastního úspěchu. Sociální stát je realitou, nelze už nic velkého či zásadního slíbit, není proti čemu bojovat. A pokud něco málo slíbit lze (například o fous vyšší důchody), umí to mnohem lépe noví populisté typu Babiše. Když k tomu připočteme ekonomickou konjunkturu s nulovou nezaměstnaností, vyjde nám, že ČSSD by byla v průšvihu, i kdyby byla jednotná. Tím, že jednotná není, se z průšvihu stává katastrofa.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru