Byl to bezesporu nejromantičtěji vzhlížející kout mladého československého státu. A neušel pohledu prvorepublikových filmařů, kteří se vydali mezi horské velikány Podkarpatské Rusi, aby tu našli rurální idylu. "Bez konce hory, bez konce mlhy, bez konce pralesy, kde dřevo umírá, kde smrtí voní stíny," zní majestátní hlas vypravěče ve snímku Píseň o Podkarpatské Rusi z roku 1937. A vzápětí pokračuje. "Bez konce táhnou se nesmírné Karpaty, bez konce táhnou se Poloniny, kde je jen nebe, oblaka a tráva a těžké stopy stád. Člověka stěží tady potkáš."

Sedmero snímků z let 1922 až 1937 ukazuje nejvýchodnější cíp země jako krajinu romantickou, kraj orientálního rázu, kde pobíhají horské ovce s vlnou tak dlouhou, že delší už je jen minimálně třímetrová fujara bači, který je svolává z pastvin. Zkrátka kraj, kde se zastavil čas. A kde se dá snít o světě, který už tehdy byl na hony vzdálen modernímu prvorepublikovému smýšlení hledícímu vstříc zdárné budoucnosti.

Exotická země podobná těm, jaké opěvovali romantičtí básníci, byla náhle na dosah ruky, vlastně za humny.

Festivalová sekce Československý orient ukazuje, jak k této exotice filmaři přistupovali. Mnohdy v opojení nad huculskými kroji, panenskou přírodou a staroslovanskými zvyky. Například ve filmu Karola Plicky Jaro na Podkarpatské Rusi se bezstarostnost dětských her prolíná s rituálem svěcení pasky a dřevěné chrámy zvané cerkve se v montáži Plickova spolupracovníka Alexandera Hackenschmieda prostupují se záběry ovčích stád.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.