Nudí vás klasická hudba? Děsí vás představa čtyřhodinové opery? Věřte nevěřte, rakouský tenorista Andreas Schager těm obavám rozumí. Svůj projekt nazvaný Fascinace Wagnerem, zvláštní spojení opery a filmu, které bude mít světovou premiéru příští týden v pražském Foru Karlín, dokonce vymyslel právě proto: aby se Wagnera už opravdu nikdo nebál.

Schager je zdánlivě ten poslední, kdo by trpěl nějakou "operofobií". V současnosti patří mezi přední světové wagnerovské tenory a pravidelně zpívá zaplněným sálům v Paříži, Vídni, Berlíně, Petrohradu, dokonce i ve wagnerovské svatyni v německém městě Bayreuthu. Kritikům se Schager líbí po technické stránce, posluchače zase oslovuje charismatem a vášnivým vystupováním, a k tomu na fotkách ještě vypadá jako filmová hvězda. Přesto se pěvec prý dovede ztotožnit s obavami těch, kteří mají z opery strach. "Vyrůstal jsem na statku v rakouských horách. Neměli jsme žádnou klasickou hudbu, jen krávy na pastvě," vysvětluje v rozhovoru pro HN. "Neuměl jsem číst noty, zahrát na jediný nástroj, nic!"

Příští týden ve Foru Karlín

◼ Andreas Schager letos zpíval Parsifala na Bayreuthských slavnostech pod taktovkou Semjona Byčkova nebo Tristana v Berlínské státní opeře pod vedením Daniela Barenboima. Schagerův projekt Fascinace Wagnerem bude mít světovou premiéru příští čtvrtek 25. a pátek 26. října v pražském koncertním sále Forum Karlín.

Až jako devatenáctiletý se Schager přestěhoval do Vídně, a prý aby si našel nové kamarády, stal se členem pěveckého sboru. Krátce po nástupu do tělesa už Schager zpíval náročnou skladbu pod taktovkou slavného Claudia Abbada a záhy se zúčastnil provedení Beethovenovy majestátní Deváté s ještě náročnějším dirigentem Simonem Rattlem. "Jenže já o nich předtím neslyšel, vůbec jsem netušil, jaké jsou to hvězdy," vzpomíná pěvec, jakkoliv přiznává, že dnes, v době internetu, to zní neuvěřitelně. "Aniž bych si to uvědomoval, vkročil jsem do světa klasické hudby rovnou na nejvyšší možné úrovni."

Samozřejmě, kdyby Schager neměl talent, nikdy by tam nevydržel. Zaprvé brzy zjistil, že se mu klasická hudba líbí. A zadruhé měl opravdu dobrý hlas. Začínal zlehka, s operetami a Mozartem, ale brzy zkusil Wagnera. Poslední tři roky už zpívá takřka výhradně jen Wagnerovy náročné operní role. Až si prý nedovede představit, že by kdy dělal něco jiného. "Objevil jsem, jakou má Wagnerova hudba sílu a energii, a úplně jsem se zamiloval," líčí.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.