Možná také znáte lidi, kteří začnou konverzaci slovy: "Hele, já těmhle věcem moc nerozumím…" A pak se na chvíli odmlčí.

Je to sympatické, protože dnes málokdo přizná, že něčemu nerozumí. To by ovšem nemohlo následovat další slovo − a tím je ALE.

Řeknou "Ale…" a autoritativně, bez nejmenších známek pochyb, pronesou nějakou kolosální hloupost. Může se týkat čehokoli. Očkování, chemtrails nebo třeba nebezpečných chorob, které prý budou šířit uprchlíci. A skončí slovy: "Jak říkám, moc tomu nerozumím a budu rád, když mi to někdo vysvětlí."

Pravda je taková, že rádi NEBUDOU. Je to trik. Cílem je zatáhnout vás do diskuse, kterou nevyhrajete ani neprohrajete, jen vám zkazí náladu.

Samozřejmě existují i další varianty. "Hele, já nevím, školy nemám, ALE…"

Nebo moje oblíbené: "Hele, jsem jen hloupej kluk z XY, ALE…"

XY může být jakékoli místo v Česku s výjimkou Prahy. A Brna, tam sice z jiných důvodů, ani tak se to ale nehodí použít. V zásadě může být XY jakékoli město či obec mezi Prahou a Brnem.

"Hele, já jsem jen hloupej kluk z Chytrákova, školy nemám a moc tomu nerozumím, ale co vím, ty baráky byly postavený tak, aby vydržely náraz dopravního letadla. Říkají to statici i lidi, kteří ty mrakodrapy postavili. Tak co mi k tomu řekneš?"

A JEDINÉ, co v tu chvíli můžete říct, je: "Hm, no jasně, jak myslíš. A co říkáš tomu, že je poslední dva týdny takové teplo? Boží, ne?"

I když teď si uvědomuji, že už i konverzace o počasí, ta odvěká sázka na bezpečnou a nerizikovou konverzaci o ničem, se dnes může stát minovým polem. Protože určitý, výše popsaný, typ lidí přesně na tohle čeká. Jakmile řeknete, že je moc teplo − nebo moc zima, případně že moc prší −, hned nadzvednou obočí a rychle zamrkají.

Řeknou: "Hele, já teda v žádném případě nejsem odborník, ale pár expertů znám a ti všichni tvrdí, že klimatická změna je uměle řízená. Existuje dokonce memorandum, které na to konto podepsaly NASA a americká vláda. Jestli chceš, pošlu ti odkaz, kde to najdeš na internetu."

A vy se můžete tak jedině střelit do hlavy. Protože to máte definitivně potvrzené. Bavíte se s blbcem.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru