Když napíšu na Facebook, co se nám v Evropské unii povedlo, dostanu sto nenávistných reakcí. Když si do Unie kopnu, přijde mi sto pochval," svěřuje se jeden český politik. Nejlépe podle něj funguje osvědčená klasika − obvinit "Brusel" z toho, že Česku něco nadiktoval nebo se k tomu chystá.

Řada českých politiků si už skoro 20 let buduje slušnou živnost nekonečným opakováním varování před nástupem evropského superstátu. Ono se jim to proroctví pořád ne a ne vyplnit, ale už stihli napáchat slušnou škodu z hlediska toho, jak Češi unii vnímají. Realita EU posledních let je přitom jiná.

Není tu žádné silné centrum diktující ostatním. Jestli něco hrozí, je to spíš neschopnost EU se na čemkoliv podstatném shodnout. Tedy neakceschopnost, přešlapování na místě i tváří v tvář vážným krizím a rizikům. Třeba jako byla (a stále může být) migrace.

V Česku není populární něco takového říct. Žijeme tím, jak nás ostatní země přehlasovaly při schvalování návrhu na kvóty na přijímání uprchlíků, a vydáváme to za diktát Bruselu. Je tu velmi rozšířená představa, že EU, ať už tím myslíme Evropskou komisi, členské země, nebo Evropský parlament, rozhoduje za nás. A proti nám. Jenže ono je to trochu jinak.

Jmenujte příklad významné krize nebo výzvy posledních let, ohledně níž se EU dokázala rychle shodnout na jasném a účinném řešení. Dluhová krize v eurozóně i migrace unii rozklížily. Ta první podle dělicí linie Sever-Jih, druhá Západ-Východ. Či spíše Visegrádská čtyřka proti (skoro) všem. Nehledě na to, jak spory o přístup k migraci polarizují i atmosféru a politiku uvnitř jednotlivých zemí. Ať jsou to Německo, Itálie nebo Švédsko, kam přišlo velké množství běženců, nebo třeba Česko, kde uprchlíka prakticky nikdo nikdy neviděl.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru