Je to devětadvacet let, co se v časopise The National Interest objevila esej amerického politologa Francise Fukuyamy (* 1952) nazvaná "Konec dějin?". Otázku, na niž už tehdy Fukuyama více méně odpovídal "ano", o pár let později rozvinul do celé knihy. Ta už je bez otazníku a k obrazu "konce historie" se přidává spojení "poslední člověk".

Fukuyama v knize konstatuje konec politické evoluce lidstva, neboť liberální demokracie (tedy demokracie volného trhu; jak paradoxně to zní dnes, že?) po pádu komunismu vítězí na všech frontách a tento vývoj už nelze zastavit. Možná to ještě nějakou chvíli bude trvat, ale v principu je pro jednou rozhodnuto.

Že se mýlil, došlo autorovi poprvé po 11. září 2001. Přesto se nepouštěl svého konceptu a tvrdošíjně pokračoval v obhajobě představy, podle níž lidstvo pohání vpřed hegelovská snaha o uznání, tedy specificky pochopená dialektika pána a raba: ve vzájemném vztahu nadřazení a podřízení obě strany, rab i pán, docházejí k sebeuvědomění a touží po překonání druhého i sebe sama.

Principiálně se nic nezměnilo, tvrdil tehdy Fukuyama, jen je třeba do původního konceptu zahrnout úvahy Samuela Huntingtona o střetu civilizací. Fakt, že na sebe nově budou více narážet jednotlivé kulturní okruhy, protože muslimské společnosti prožívají osudový konflikt modernosti v napětí mezi středověkou tradicí a postmoderním světem, ovšem neznamená, že by dějinné uzavření bylo proraženo. Tak jako tak jsme na konci dějin, ať už se nám svět momentálně jeví jakkoliv.

Po všemožných krizích a válkách, s nimiž se musel Fukuyama srovnat a vměstnat je ve snaze ubránit pojmovou tvrz "konce dějin" do svého základního konceptu, přichází éra dekompozice liberální demokracie. Americký politolog samozřejmě musí reagovat, a tak vydává novou knihu, reflektující aktuální dějinný posun.

Vyšla před několika týdny a jmenuje se Identita. A je také znovu opatřena vysvětlujícím podtitulem, který tentokrát zní "Požadavek důstojnosti a politika resentimentu".

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.