Když za německým režisérem Wimem Wendersem přišli zástupci Vatikánu, zda by nechtěl natočit film o papeži Františkovi, slavný tvůrce neváhal. "Zasáhlo mě, že odmítl krásný palác, že jezdil v použitých toyotách a malých autech a všude chodil ve stejných starých botách," přibližuje Wenders, kterak si ho první skutky nového papeže získaly dávno předtím, než se objevila možnost o něm točit.

Je to vůbec poprvé v dějinách, kdy papež otevírá své dveře filmařům. A Wenders, autor snímků Paříž, Texas či Nebe nad Berlínem, dostal jedinečnou šanci sledovat nebe nad Vatikánem. Či lépe řečeno pevnou půdu pod nohama.

Neboť papež František nežije nikde na obláčku, ale s opravdovou pokorou se snaží být nablízku lidem. Jeho mi­niaturních vozů si všímají i zaskočení komentátoři, zvyklí na velké americké limuzíny, a přirovnávají je k autíčku Mr. Beana. První papež původem z Latinské Ameriky neustále překvapuje veřejnost. Třeba když neváhá při návštěvě věznice mýt trestancům nohy, jak vidno ve filmu, který patří k nejočekávanějším českým premiérám světových dokumentů na letošní Ji.hlavě.

Není divu, že Wenders se ve snímku zaobírá též příběhem Františka z Assisi, po němž má současný papež jméno. "Svatý František byl velkou postavou mého mládí," přiznává filmař. "Svého druhu mystickou figurou, byť zároveň šlo o skutečného člověka, který opravdu kráčel v Ježíšových šlépějích."

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.