V roce 2015 koupil Martin Shkreli, bývalý manažer hedgeových fondů, farmaceutickou firmu Turing Pharmaceuticals a jeho prvním krokem bylo zdražení léku proti toxoplazmóze, který se používal i na léčbu AIDS, z původních 13,50 dolaru na 750 dolarů. Těm, kterým se to nelíbilo, vysvětlil, že přece nebude prodávat lék "zadarmo", protože výroba sice stojí jenom jeden dolar, ale marketing a reklama jsou drahé.

Shkreli, který se v Americe "proslavil" řadou dalších kontroverzních kroků a kterého letos na jaře americký soud odsoudil za defraudaci peněz klientů, je samozřejmě příklad, o kterém farmaceutický průmysl neslyší s žádným nadšením. Což ovšem neznamená, že Shkreli sice poněkud vulgárnější formou, ale zato poměrně jasně lidem nevysvětlil, že firmy, které působí v oblasti farmacie, což se dá brát jako činnost, jež má zachránit lidem život, stojí o maximalizaci zisku úplně stejně jako třeba výrobci alkoholu, jejichž produkty lidem život spíše krátí.

Ve chvíli, kdy je jasné, že i výrobci léků mají své akcionáře, valné hromady a výroční zprávy, lze pochopit spor o to, zda se má, či nemá změnit systém, kterak Evropská unie chrání výrobce léků. Tzv. patentová ochrana má umožnit těm, kteří léky vyvíjejí (tedy originálním výrobcům), aby měli jistou výhodu před konkurencí, jež by léky jen okopírovala (výrobci generik), prostě aby se jim zaplatil výzkum a vývoj.

Základní patent platí všude na světě, v jednotlivých částech světa ale mají originální výrobci ještě několik let dodatečné ochrany. Takže zatímco například v Brazílii, Rusku, Indii nebo Číně mohou vyrábět kopie léků okamžitě, kdy skončí světový patent, v Evropě musí vyčkat ještě tři až pět let. Výsledky jsou dva: pokud chtějí farmaceutické firmy "naskočit" na evropský trh ihned, co přestane platit ochranná lhůta, musí generika vyrábět mimo unii. Že tím Evropa přichází o investice a pracovní místa ve farmacii, je jasné. A zadruhé, poté co skončí ochranná lhůta, jsou evropští pacienti, alespoň na začátku, závislí na dovozu léků, které se nevyrábějí v Evropě. Celý systém je tak dražší a pro pacienty rizikovější.

Zbývá vám ještě 50 % článku

Co se dočtete dál

  • Co se stane, když někdo sáhne na peníze originálních výrobců léků?
  • Proč se nevyvíjí léky na spavou nemoc nebo na horečku dengue?
  • Jaký může být důsledek nástupu levnějších generik na trh?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se