Při sebedestrukci obrazu, která šokovala účastníky nedávné aukce v londýnské galerii Sotheby's, se patrně něco zaseklo. Vyplývá to alespoň z videa, které autor díla a jeden z nejosobitějších výtvarných umělců současnosti umístil na svůj web. Banksy, jehož pravá totožnost je neznámá, na videu srovnává záběry ze skartace obrazu Dívka s červeným balonkem po jeho vydražení se záběry ze zkoušek. Na nich je vidět, jak celé plátno pomalu vyjede z rámu a promění se ve vodorovné proužky. Na dražbě uvázlo přibližně v půli.

Obraz Dívka s červeným balonkem se při památné aukci z 5. října částečně skartoval zařízením zabudovaným ve vlastním rámu. Banksy naznačuje, že destrukční proces byl spuštěn s pomocí dálkového ovládání záhy poté, co byl vydražen za více než milion liber (přes 29 milionů korun).

Ze záběrů není jasné, zda člověk, který stiskl tlačítko na ovladači, v tu chvíli byl v dražebním sále a zda to byl přímo Banksy. V prostřihu jsou vidět jen zjevně mužské ruce držící černou krabičku s tlačítky.

"Při zkouškách to pokaždé fungovalo...," uvozuje titulek záběry z testování výtvarně-mechanického díla. Video rovněž dává částečně nahlédnout do útrob mechanismu a jeho vzniku.

Na svém instagramovém účtu Banksy už dříve vysvětlil, že svůj počin chápe jako kritiku trhu s uměním. Aukční dům zase prozradil, že dílo získala "evropská sběratelka a dlouhodobá zákaznice Sotheby's". Dílo prý přijala i skartované. Jde o "první umělecké dílo v dějinách, které vzniklo naživo během aukce", zdůraznila aukční síň.

Skartovaný obraz zachycuje slavný Banksyho motiv dívky, která natahuje ruce k letícímu červenému balonku ve tvaru srdce. Poprvé se tento motiv objevil na jedné londýnské zdi v roce 2002. Dražený sprej na plátně pocházel z roku 2006.

Nová majitelka pravděpodobně nebude muset koupě litovat. Cena výtvoru podle mnohých znalců jedinečným způsobem úpravy ještě vzrostla.