Podnikání má v českých zemích dlouhou tradici, a není divu, že se stává rovnocennou kariérní volbou pro některé z nás. Průzkumy podnikatelské aktivity v Česku uvádějí, že nejčastěji lidé začínají podnikat proto, aby dělali, co je baví, získali nezávislost a byli svými vlastními pány.

Z výzkumu Global Entrepreneurship Monitor ale také plyne, že podnikání představuje nejistotu a risk. V úvodu je třeba překonat i překážky, strach z neúspěchu, administrativní náročnost a nedostatek peněz.

V první řadě se budoucí podnikatel může obrátit na své nejbližší okolí − rodinu, přátele a také na nadšence do svého podnikatelského nápadu. Říká se tomu 3F podle anglických výrazů Friends, Family, Fools.

Nebudou-li peníze od nich stačit, může se budoucí podnikatel také obrátit na řadu veřejných i soukromých subjektů. Pokud se rozhodne pro kteroukoliv z institucí, měl by mít ale pečlivě připravený podnikatelský plán včetně zakladatelského rozpočtu a byznysmodelu.

Je známo, že je složité získat úvěr pro start podnikání u komerčních bank, nicméně v současné době se už podmínky relativně zmírnily a je třeba podotknout, že většina bank úvěry pro tento účel poskytuje.

Dalším možným zdrojem financování mohou být podnikatelské inkubátory a akcelerátory (například Nejstartupy.cz), business angels, sdružující se v "andělských sítích" (například Angelinvestmentnetwork.cz nebo Businessangelsclub.cz), a také fondy rizikového kapitálu. Mezi ty patří v Česku třeba The Czech Private Equity and Venture Capital Association.

Tyto subjekty podporují zejména podnikatelské záměry s vysokým růstovým potenciálem. Případní zájemci o tento zdroj financování budou muset rovněž počítat s tím, že za každý dodatečný zdroj financování budou muset nabídnout těmto subjektům podíl v budoucí či už rozjeté firmě.

Rostoucí popularitě se těší i takzvané davové neboli crowdfundingové platformy. V Česku jsou nejznámější portály Startovač.cz a HitHit.cz, kde se drobní investoři skládají na financování podnikatelských projektů.

V neposlední řadě je třeba zmínit i veřejné zdroje financování. Českomoravská záruční a rozvojová banka nabízí podnikatelům zvýhodněné bankovní úvěry a finanční záruky. Prostřednictvím operačních programů, které administrují jednotlivá ministerstva, lze pak získat i nevratné dotace.

V současnosti nejrozsáhlejším je Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, který administruje ministerstvo průmyslu a obchodu. Za zmínku stojí i alternativa pro nezaměstnané, v rámci níž mohou právě nezaměstnaní usilovat o získání malého grantu na rozjezd svého podnikání z prostředků ministerstva práce a sociálních věcí.

Způsobů financování je dnes více než kdy dříve. Každá z možností má svá pro i proti. Nakonec tedy záleží zejména na typu podnikatelské aktivity, růstových ambicích a osobních preferencích daného podnikatele.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru