Dohnat a předehnat. Kdysi heslo, jež mělo za komunismu podpořit budovatelský zápal, jako by nás pronásledovalo do dnešních dnů. S oblibou sledujeme nejrůznější světové žebříčky či srovnání a hledáme, kdo všechno je před námi. Přestože Česko patří k nejbezpečnějším zemím světa s dobrým školstvím a zdravotnictvím, skvělým poměrem mezd vůči životním nákladům, kvalitou života i vlastním pocitem štěstí, nezdá se, že by nás to těšilo. Spíš to vypadá, jako by se s každým novým hodnocením Češi snažili utvrdit v tom, že zaostávají a je třeba ještě někoho dohnat. Přitom ze všech možných hodnocení vyplývá, že Česká republika patří mezi první třicítku nejlepších zemí světa. Na to, že žebříčky hodnotí zhruba 130 až 160 zemí nejde o špatný výsledek. V rámci středoevropských i postkomunistických zemí je na tom Česká republika většinou nejlépe, stejně tak dopadá i ve srovnání se Slovenskem, na nějž v poslední době mnozí hledí jako na inspiraci.

Důraz na negativní stránky hodnocení, které se najdou vždy, ovšem vede k paradoxním řešením. Často se zdá, že jedno vylepšení "musí" Česko vynahradit výrazným zhoršením někde jinde. Třeba založit firmu už netrvá měsíce a není nutné čekat další nekonečně dlouhou dobu na zápis do obchodního rejstříku. Firma se dá od roku 2015 zapsat u notáře on-line. Jestliže ještě v roce 2005 podnikatel potřeboval 10 razítek a 40 dní, nyní stačí "jen" osm potvrzení, ale firma se dá založit za devět dní a díky pevným cenám u notáře a snížení základního jmění společností s ručením omezeným na jednu korunu, také s minimálními náklady. Přesto zůstává Česko až na 81. místě světa, co se týká podmínek pro zahájení podnikání. Možná proto také z nedávného z průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků vyplynulo, že 82 procent mladých lidí ani neuvažuje o tom, že by se pustili do vlastní živnosti.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru