Dohnat a předehnat. Kdysi heslo, jež mělo za komunismu podpořit budovatelský zápal, jako by nás pronásledovalo do dnešních dnů. S oblibou sledujeme nejrůznější světové žebříčky či srovnání a hledáme, kdo všechno je před námi. Přestože Česko patří k nejbezpečnějším zemím světa s dobrým školstvím a zdravotnictvím, skvělým poměrem mezd vůči životním nákladům, kvalitou života i vlastním pocitem štěstí, nezdá se, že by nás to těšilo. Spíš to vypadá, jako by se s každým novým hodnocením Češi snažili utvrdit v tom, že zaostávají a je třeba ještě někoho dohnat. Přitom ze všech možných hodnocení vyplývá, že Česká republika patří mezi první třicítku nejlepších zemí světa. Na to, že žebříčky hodnotí zhruba 130 až 160 zemí nejde o špatný výsledek. V rámci středoevropských i postkomunistických zemí je na tom Česká republika většinou nejlépe, stejně tak dopadá i ve srovnání se Slovenskem, na nějž v poslední době mnozí hledí jako na inspiraci.

Důraz na negativní stránky hodnocení, které se najdou vždy, ovšem vede k paradoxním řešením. Často se zdá, že jedno vylepšení "musí" Česko vynahradit výrazným zhoršením někde jinde. Třeba založit firmu už netrvá měsíce a není nutné čekat další nekonečně dlouhou dobu na zápis do obchodního rejstříku. Firma se dá od roku 2015 zapsat u notáře on-line. Jestliže ještě v roce 2005 podnikatel potřeboval 10 razítek a 40 dní, nyní stačí "jen" osm potvrzení, ale firma se dá založit za devět dní a díky pevným cenám u notáře a snížení základního jmění společností s ručením omezeným na jednu korunu, také s minimálními náklady. Přesto zůstává Česko až na 81. místě světa, co se týká podmínek pro zahájení podnikání. Možná proto také z nedávného z průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků vyplynulo, že 82 procent mladých lidí ani neuvažuje o tom, že by se pustili do vlastní živnosti.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru