Globální ekonomika se musí okamžitě transformovat, jinak dojde ke katastrofickému poškození klimatu. Tvrdí to vědci v nové zprávě OSN. Zároveň klimatolog a ekonom William Nordhaus získal Nobelovu cenu. Obě události jsou interpretovány jako součásti toho samého příběhu, odhalují však rozpory v politice v oblasti klimatu a ukazují, proč na ekonomice záleží více než kdy jindy.

Omezení teploty na pouhých 1,5 stupně Celsia nad úroveň před průmyslovou revolucí, k čemuž vyzývá Mezivládní panel pro klimatickou změnu (IPCC), je nereálné, ukazuje práce Nordhause. Zpráva IPCC podhodnocuje náklady vedoucí k nulovým emisím. Fosilní paliva jsou levná a efektivní, zatímco zelená energie zůstává z ekonomického pohledu nekonkurenceschopnou. Orientace na dražší a méně efektivní technologii zpomaluje rozvoj. Pro chudé státy to znamená, že z chudoby se vymaní méně lidí. V bohatších zemích bude zase vyššími splátkami za energii a vytápění zasažena nejzranitelnější část obyvatelstva.

IPCC tvrdí, že emise uhlíku musí rychle začít klesat. Modely ale prokazují, že abychom udrželi zvýšení teploty o maximálně 1,5 stupně, museli bychom je ani ne do čtyř let přestat využívat.

Přitom Mezinárodní energetická agentura odhaduje, že ještě v roce 2040, tedy 18 let poté, co bychom měli zcela přestat používat fosilní paliva, budou plnit tři čtvrtiny našich energetických potřeb. A to i při implementování Pařížské dohody.

Agentura odhaduje, že pokud by státy splnily do roku 2030 všechny své závazky, snížily by se emise CO2 o 60 gigatun. To je méně než jedno procento množství potřebného k maximálnímu zvýšení teploty o 1,5 stupně.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru