Kamiony, které po českých silnicích a dálnicích jezdí přetížené až o jednotky tun, nejsou ničím neobvyklým. Už tak nekvalitní povrch se pod jejich koly dále ničí. Obranou proti tomu jsou silniční váhy v podobě kovových plátů umístěných na vozovku tak, aby dokázaly nákladní vůz zvážit za jízdy. S pomocí kamerových bran pak nahlásí policii ty, jež porušují předpisy. Takové váhy běžně mívají příliš vysokou toleranci, takže přetížení v řádu desítek či stovek kilogramů neodhalí a dopravce unikne až půlmilionové pokutě. Česká firma Cross Zlín po osmiletém vývoji přišla se systémem, který zachytí mnohem víc přetížených trucků.

"Stejně jako konkurenti řešíme vážení sledováním deformace kovového profilu, přes který kamion přejede. Oproti jiným technologiím jsme ovšem schopni takovou deformaci změřit s přesností na jeden pikometr, tedy na biliontinu metru," říká šéf a spoluzakladatel Crossu Tomáš Juřík. "Naše nové silniční váhy si nyní necháváme patentovat v Česku a na Tchaj-wanu a zvažujeme i žádost o evropský a světový patent. Přesné fungování technologie vzhledem k probíhajícím patentovým řízením raději nebudu komentovat. Řeknu jen to, že je hmotnost měřena za pomoci optických vláken, což je v oboru unikátní," prozrazuje Juřík.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru