Po mnoha dnech čekání a spekulací se Francouzi konečně dočkali. Prezident Emmanuel Macron v úterý zveřejnil dlouho očekávané změny ve vládě. Nejsledovanější bylo obsazení postu ministra vnitra, ze kterého před dvěma týdny odešel uznávaný Gérard Collomb.

Ve funkci ho nahradí ambiciózní Christophe Castaner, kterého francouzská média popisují jako blízkého spolupracovníka prezidenta. Už během Macronovy předvolební kampaně působil Castaner jako jeho mluvčí a poradce. Podílel se i na vypracování Macronova předvolebního programu. Loni v listopadu na prvním zasedání prezidentovy strany Republika vpřed byl zvolen do jejího čela.

Sám Castaner, který vyrostl v jižní Francii, byl přitom dlouhá léta členem Socialistické strany. Pochází ze skromných poměrů, osamostatnil se ve svých 17 letech. Na živobytí si zhruba dva roky vydělával v Marseille jako hráč pokeru, kde se mu dařilo přijít rychle k penězům. Toho nakonec nechal až na popud své přítelkyně ze střední školy Helene, kterou si později vzal za manželku. I díky ní se nakonec vrátil do školy, dodělal si maturitu a vystudoval práva. Jako politik působil nejprve na regionální úrovni, od roku 2012 je poslancem v Národním shromáždění.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.