Nestává se běžně, aby politik byl vystaven zásadní zatěžkávací zkoušce hned v den svého jmenování do funkce. Tomáši Petříčkovi, novému českému ministrovi zahraničí za ČSSD, se to přihodilo. Zatímco absolvoval přijetí u Miloše Zemana na Hradě, šéf sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO vykonával v Moskvě návštěvu ruských potentátů, které Evropská unie a Spojené státy zařadily kvůli putinovské anexi Krymu na sankční seznam. Nejprve se potkal s předsedkyní horní komory ruského parlamentu Valentinou Matvijenkovou, potom přišel na řadu šéf Státní dumy čili dolní komory Vjačeslav Volodin.

Ne že by Vondráček přímo porušil nějaký zákaz. Ten platí jen pro vstup ruských nežádoucích osob k nám a na území našich spojenců. České diplomacii může ale mise hodně uškodit, protože nás v unii ještě víc znevěrohodňuje. Nehledě na to, že cesta probíhá v době, kdy byla odhalena totožnost vrahů agenta Sergeje Skripala včetně jejich pozic v ruské tajné službě GRU.

A už vůbec pomiňme její nevhodné načasování na den padesátého výročí schválení ostudné dohody o pobytu sovětských vojsk v Československu z roku 1968.

Jestli si chce Petříček zjednat na politické scéně nějakou autoritu, měl by co nejdřív bouchnout do stolu a jasně říct, že takhle už příště ne. Že si česká zahraniční politika, jestli chce být věrohodná a efektivní, prostě nesmí chodit pro dotace na Západ a pro rozumy na Východ. A podrývat tím jednotu svých spojenců.

Ale nejen to. Černínský palác by měl uvést na pravou míru ruskou propagandu, která se snaží Vondráčkovu misi "normalizovat" poukazem na to, že na úrovni parlamentů probíhá třeba i rusko-německý dialog. Ano, probíhá. Jenže důstojně: na půdě Německa, a tím pádem v režii sankčního seznamu. Tedy bez přítomnosti "toxického" předsedy Volodina.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru