Zdlouhavé získávání povolení ke stavbě a rostoucí ceny stavebních parcel trápí developery už několik let. Teď začínají investoři více pociťovat i nedostatek stavebních profesí na trhu. Stavaři si díky většímu počtu zakázek mohou říct o více peněz. Některé ceny stavebních prací jsou ale natolik vysoké, že už pak developerům finančně nevycházejí. Kdyby je totiž promítli do konečných cen za byty, tak by si je lidé nekoupili.

"Náklady na bydlení likvidují jakýkoli růst příjmů," říká v rozhovoru s HN Martin Svoboda, výkonný ředitel developerské firmy JRD. Životní úroveň tak neroste, ale klesá. Za uměle vytvořené málo konkurenční prostředí mohou podle Svobody politici a ti by měli podle něj zakročit. Dočasným řešením je podle něj umožnění příchodu většího počtu dělníků ze zahraničí. JRD se mezitím domlouvá na strategické spolupráci se stavebními firmami a dává jim dopředu informaci, kdy plánuje zahájení stavby. Ty si tak mohou své zakázky lépe naplánovat.

HN: Od developerů slýchám, že sehnat dnes stavební firmy není zrovna jednoduché a jsou i případy, kdy se do výběrových řízení na generálního dodavatele bytových domů nepřihlásil nikdo. Jak tuto situaci pociťuje JRD?

Ano, to je obecný problém. Jestliže před nějakými dvěma lety jsme oslovovali 10 až 15 firem a z nich nám do výběrového řízení podalo nabídku třeba 12, dnes se nám přihlásí často tři, čtyři nebo pět dodavatelů staveb. A to jsme na tom dobře. Víme, že někteří developeři odkládají výstavbu, protože se jim do tendru nikdo nepřihlásil. Nebo se jim přihlásili jeden dva, ale dali tak nesmyslné ceny, že to bylo stejné, jako kdyby se nepřihlásili.

Martin Svoboda (55)

výkonný ředitel developerské firmy JRD. Do roku 2007 pracoval 10 let jako oblastní obchodní ředitel ve firmě Dálniční stavby Praha. Svoboda je absolventem Fakulty stavební ČVUT, oboru pozemní stavby. Své první pracovní zkušenosti získal ve společnosti VPÚ jako projektant.

Nám se zatím daří se stavebními firmami domlouvat a stavby zahajujeme. V současné době máme ve výstavbě čtyři rezidenční projekty. Důvodem může být i to, že stavařům dáváme dopředu informaci, kdy plánujeme zahájení stavby. S některými firmami jsme se také začali domlouvat na strategické spolupráci. Jednou má výhodu stavební firma, podruhé developer a je dobré, když obě strany dlouhodobě spolupracují a nesnaží se své výhody zneužívat. Teď je ta výhoda na straně stavařů.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.