Pohoršovat se nad sprostým, urážlivým a útočným vystoupením prezidenta Miloše Zemana v Českém rozhlase je trochu marné a zcela určitě neproduktivní. Zemanovi kritika nijak neublíží a příkré odsudky jsou vlastně přesně tím, čeho chce dosáhnout. Vystupuje tak, jak vystupuje, zejména proto, aby jednu část společnosti co nejvíc naštval, druhou co nejvíc potěšil a obě skupiny tak efektivně poštval proti sobě. Proč mu na tom tak záleží, ví jen on sám. V každém případě jiné to už do konce jeho mandátu, který nastane nejpozději za čtyři a půl roku, nebude.

Takže k prezidentovu rozhlasovému vystoupení jen pár smutných poznámek. Nejdůležitější a zároveň nejděsivější byl Zemanem přednesený návrh na likvidaci Senátu. Nejde vlastně o nic jiného než o pokus rozvrátit ústavní systém Česka. Ne proto, že by nebylo možné uvažovat o tom, zda se neobejdeme bez horní komory parlamentu. Taková debata by byla naprosto legitimní. Problém je v tom, jaký způsob Zeman navrhuje. Chce, aby vláda a sněmovna seškrtaly Senátu rozpočet a nechaly ho "vyhladovět". Ne, to opravdu není pokus o debatu, to je pokus o vyvolání války mezi demokratickými institucemi. Mohlo by se to nazývat "ústavní válka" podle vzoru "válka občanská". Prezident, který něco takového chce spustit, zcela vědomě škodí vlastní zemi.

Podobné je to se jmény, která Zeman v rozhlase oznámil coby adepty na vyznamenání 28. října. Jde dílem o poťouchlosti (popový zpěvák Michal David), dílem o pomstu arcinepřátelům (Pavol Krúpa jako "bijec" Zdeňka Bakaly) a dílem o metálovou "výplatu" podporovatelů (Jana Lorencová, Alena Vitásková). V roce, kdy si připomínáme sto let od vzniku samostatného státu, by jeden očekával, že vyznamenáni budou hlavně lidé, kteří nějak ztělesňují hodnoty, na kterých naše země stojí, lidé, jejichž konání zasluhuje úctu. Osobnosti, kolem jejichž díla či odkazu se lze sjednotit. Jenže jména představená Zemanem jsou hlavně promyšlenými provokacemi. Smyslem vyznamenání v Zemanově pojetí není ani tak někoho ocenit, jako spíš co nejvíc lidí naštvat. A vyvolat konflikt za každou cenu. Což se opět zajisté povede.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.