Prezident Miloš Zeman jmenoval v úterý před polednem Tomáše Petříčka (ČSSD) ministrem zahraničí. Koaliční vláda ANO a ČSSD se tak tři a půl měsíce po svém jmenování dočkala plnohodnotného šéfa diplomacie. Původního kandidáta sociální demokracie - europoslance Miroslava Pocheho - Zeman jmenovat odmítl, úřad proto dočasně vedl ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček. Po jmenování Zeman vyjádřil naději, že s Petříčkem naváže úspěšnou spolupráci a česká diplomacie bude jednotná.

"Když budeme mluvit různými hlasy, nikdo nás nebude brát vážně," prohlásil Zeman na slavnostním ceremoniálu na Pražském hradě. Je rád, že jmenováním Petříčka se podařilo vyřešit "drobný problém", který podle prezidenta v poslední době "poněkud zatěžoval" politickou scénu v zemi. Poděkoval Hamáčkovi, že tuto neprůchodnou situaci odblokoval navržením Petříčka místo Pocheho. "Rád bych poděkoval i premiérovi Andreji Babišovi, který shodně se mnou doporučil předchozímu kandidátovi, aby se jako europoslanec vrátil do Bruselu," uvedl Zeman k Pochemu. Prezident ho odmítl jmenovat mimo jiné kvůli jeho postoji k migraci, vztahu k Izraeli či působení v pražské komunální politice.

Sedmatřicetiletý Petříček působil v Černínském paláci od srpna, kdy byl jmenován náměstkem ministra zahraničí. V minulosti byl Pocheho asistentem v Evropském parlamentu. Zeman nicméně už dříve uvedl, že Petříček má slušné kvalifikační předpoklady, které mohou převážit nad jeho vazbou na Pocheho. Jmenování nového ministra nicméně podmínil tím, že Poche odejde z funkce politického tajemníka ministra zahraničí, kterou nyní zastává. Petříček v minulosti řekl, že předpokládá zrušení této funkce. Nevyloučil ale, že by se Poche mohl stát jeho externím poradcem.

"Já v tuto chvíli začínám sestavovat tým poradců, kteří budou z řad akademiků, bývalých diplomatů či politiků. S panem Pochem o tomto budu ještě hovořit," řekl i v úterý.

I budoucí ministr označil za svůj cíl, aby česká politická reprezentace mluvila navenek jedním hlasem. Počítá s tím, že bude otázky zahraniční politiky konzultovat s premiérem i s prezidentem. "Rád tomuto přání vyhovím," uvedl v úterý Zeman. Za klíčová témata považuje Petříček konflikty na Blízkém východě a v Africe, které vyvolávají migraci do Evropy, a vztahy v rámci Evropské unie.

Na první zahraniční cestu v úřadu pojede Petříček do Německa, kde ho čeká jednání s šéfem německé diplomacie Heikem Maasem.

"Česká republika musí mít ambiciózní, aktivní a hlavně sebevědomou zahraniční politiku, je to předpoklad, abychom mohli zajistit budoucí prosperitu země a bezpečnost občanů," řekl Petříček. Za důležité považuje rozvíjení sousedských vztahů, a to hlavně s Německem, které je podle něj hlavním českým partnerem v EU.

Petříček chce pracovat na českém ukotvení v EU a NATO, které jsou základem pro bezpečnost země. Zároveň se chce angažovat v globálních organizacích a usilovat o dodržování mezinárodního práva. "Naše země má jako svou prioritu to, aby byl zachován mezinárodní řád založený na pravidlech. Pravidla džungle bychom si neměli přát," řekl.

Nový ministr označil za jednu ze svých priorit rozvojovou pomoc a její efektivnější využívání. V souvislosti s ní mluvil také o českém diplomatickém angažmá v Africe, kterou považuje za kontinent mnoha obchodních příležitostí. Zároveň podle něj v Africe leží i klíč k vyřešení některých hrozeb, jimž svět čelí.

,