V pondělí odpoledne se u pražské radnice po ramenou poplácávali tři muži − Jan Čižinský, Jiří Pospíšil a Zdeněk Hřib. Z jejich prohlášení vyplynulo, že vzniku koalice už nestojí v cestě zásadní překážky. Tedy že piráti, Praha sobě a Spojené síly pro Prahu budou za pár týdnů metropoli vládnout.

Ukazuje se, že v programových bodech se všechny tři strany v zásadě shodují. "Vše je na dobré cestě, programově se shodujeme tak z 97 procent. Jestli se na něčem zasekneme, budou to personální otázky," zhodnotil situaci pro HN Petr Zeman, koordinátor koaličního vyjednávání za Prahu sobě.

V polovině příštího týdne chce mít vznikající koalice hotové programové prohlášení a pak začne řešit obsazení resortů. A ač se původně Čižinský i Pospíšil stavěli proti tomu, že to budou právě piráti, kdo bude mít primátora, postoje už zmírnili. "Ustupujeme z ambice mít primátora v zájmu toho, aby vznikla koalice, která bude stabilní po celé čtyři roky," řekl Čižinský.

4 tisíce

korun měsíčně pro každého pražského kantora navíc, navrhuje vznikající koalice tří stran.

Stejně tak Pospíšil dal najevo, že na funkcích nebudou trvat. "Pokud bude domluveno programové prohlášení rady, tak ač máme jisté personální požadavky, nejsou takové, že by kvůli nim mohl padnout tento projekt," řekl. Jen piráti zůstávají na svém. "Za nás se situace nijak významně nemění," řekl Hřib, ze kterého se tak stal nejžhavější kandidát na držitele primátorského řetězu.

Trojice stran se shodla, že Praha musí být stoprocentně transparentní a zveřejňovat i tu poslední smlouvu a fakturu. Život má lidem ulehčit digitální Portál Pražana, skrz který si s úřady vyřídí všechno papírování. Na úředníky i politiky má dohlížet protikorupční ombudsman.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.