Patologické hráčství lékaři definují jako poruchu, která spočívá v častých opakovaných epizodách této závislosti, jež dominují v životě jedince na úkor sociálních, materiálních, rodinných a pracovních hodnot a závazků.

Podle statistik ministerstva financí, které organizuje účtenkovou loterii k elektronické evidenci tržeb, si nejaktivnější hráč zaregistroval za měsíc (byl to květen) celkem 5950 účtenek, což jsou bezmála dvě stovky za den včetně víkendů. To ale také znamená, že na moc jiného už dotyčný mít čas ani nemůže. A že tedy splňuje definici patologického hráče. Bezpochyby není sám.

Přesto resort financí vyhodnocuje Účtenkovku jako velmi úspěšnou − zejména ve srovnání se Slovenskem, kde Národnú bločkovú lotériu zavedli v roce 2013. Od té doby zažila sešup z 61 milionů zaregistrovaných účtenek v roce 2014 na 36 milionů v roce 2016, tedy skoro o polovinu. V Česku činí zatím největší rozdíl jedna třetina mezi letošním březnem a červencem.

I na Slovensku se postupem času objevili "specialisté", jejichž hlavním životním posláním je účast v loterii, která jim má přes relativně nízké výhry (první cena v Česku je milion, druhá cena je automobil a zhruba dalších 20 tisíc výher, na Slovensku lze vyhrát jackpot a dalších 100 lidí má šanci vyhrát po 100 eurech) zajistit skvělý život. Slovenské, stejně jako české ministerstvo financí ovšem tvrdí, že účtenková loterie zajišťuje daňovou osvětu a snižuje možnost podvodů.

Nutno říci, že přes neustále propagovaný "úspěch" si české ministerstvo financí není Účtenkovkou příliš jisté. Objednalo si proto průzkum veřejného mínění za 133 tisíc, aby bylo jasné, co si o loterii myslí i ti, kteří se jí nezúčastňují. Běžný průzkum po sociálních sítích může financím leccos napovědět: patologické hráčství vyvolané státem je asi to poslední, o co bychom měli usilovat. A s kontrolou daní nemá společného vůbec nic.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru