Koruně se letos nedaří posílit. V současnosti se obchoduje okolo 25,80 Kč za euro. V porovnání s počátkem roku je slabší o více než jedno procento a kurzový vývoj je jedním z klíčových důvodů, proč Česká národní banka letos již čtyřikrát zvýšila sazby.

Chce tak tlumit bobtnání cenových tlaků v ekonomice, když už měnový kurz v tomto ohledu nepomáhá. Pro letošní závěrečné čtvrtletí ČNB očekává korunu v průměru na úrovni 25,25 Kč za euro, a stávající vývoj kurzu tak podporuje sázky na další růst sazeb české centrální banky.

Globální rizika ve sféře obchodních vztahů a politiky, kombinovaná s růstem úroků v USA, dopadají na korunu nepříznivě. Otázka ale zní, zda je vize jejího výraznějšího posílení podpořená realitou. Hospodářský růst eurozóny ztrácí sílu a česká ekonomika zpomaluje více, než se čekalo.

Ochlazování růstu by v následujících dvou letech mělo přispět k opadnutí cenových tlaků a důvody pro zpřísnění měnových podmínek nebudou tolik výrazné.

Slabší hospodářský růst navíc argumenty pro posílení koruny podlamuje a výrazné posílení české měny nemusí být žádoucí. Zpomalení růstu sazeb ČNB navzdory jen mírným ziskům koruny: možná takový scénář bude pro českou ekonomiku v roce 2019 adekvátní.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru