Na akciovém býčím trhu trvajícím posledních deset let bylo snadné vydělat i pro nezkušeného investora. S rostoucími světovými indexy stačilo pouze náhodně vybrat fond s příslušným zaměřením a s velkou pravděpodobností dosáhl investor zisku.

To samé však nemusí nutně platit u člověka, který se pod vidinou potenciálně vyššího zisku rozhodl koupit akcie konkrétních firem. Příkladem může být firma General Electric. Investice do akcií této společnosti uskutečněná před deseti lety by přinesla během tohoto období investorovi ztrátu 36 procent. Kdyby tyto akcie koupil před pěti lety, ztráta by dosáhla dokonce 43 procent.

Více štěstí by měl, kdyby koupil akcie Amazonu − ve stejném desetiletém období přinesly výnos přes 2600 procent, v posledních pěti letech pak 541 procent. Je to ale pro běžného investora vhodná volba?

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru