S prezidentem Donaldem Trumpem rozhodně není nuda. Když ho minulý čtvrtek v Bílém domě navštívil známý černošský raper Kanye West, sledovala přítomná média a jejich prostřednictvím americká veřejnost dost bizarní představení.

V čepici s nápisem Make America Great Again a v raperských montérkách vypadal Kanye West jako igráček, Američany ovšem ubezpečil, že právě díky trumpovské čepici se cítí jako superman. V jednu chvíli umělec vytasil iPhohe, aby Trumpovi ukázal plán letadla na vodíkový pohon, které by podle něho mělo nahradit prezidentský speciál Air Force One. "Zbavíme se Air Force One," přitakal vážně prezident. A jen pro ujištění se ohlédl na svého poradce a zetě Jareda Kushnera: "Můžeme se zbavit Air Force One?"

"Wow, co to mělo být?" divili se asi mnozí Američané u televizorů. Není ale tak těžké to rozklíčovat, říká se tomu politický marketing. Donaldu Trumpovi bezpochyby lichotí, že má podporovatele ve známém černošském raperovi, a je možné, že i Westova "ujetost" je mu upřímně sympatická, ostatně vždyť i sám prezident je velký originál. Tím ryze praktickým důvodem, proč se Kanye West Trumpovi náramně hodí, je ale samozřejmě politika. Prezident doufá, že Kanye West může zlepšit jeho obraz mezi černošskými voliči.

Trumpovi a jeho republikánům by se to nesmírně hodilo právě teď, kdy do voleb do amerického Kongresu, které se konají 6. listopadu, zbývají jen týdny. Trumpovi jde o hodně. Kdyby republikáni ve volbách přišli v Kongresu o svoji dosavadní většinu, demokraté by zablokovali prezidentovu politickou agendu a ještě by začali vyšetřovat různá porušení zákonů a norem, kterých se podle nich měl Trump a jeho lidé během dosavadního vládnutí dopustit.

A tak Trump bojuje o každý hlas včetně těch černošských. "Kanye West byl v Bílém domě. To, co udělal, bylo opravdu úžasné," připomněl Trump dva dny po návštěvě rapera v oválné pracovně voličům na předvolebním shromáždění v Ohiu, kam přijel podpořit republikánského kandidáta do Kongresu Steva Chabota. "Myslím, že dostaneme hlasy afroameričanů, je to pravda," předpovídal Trump. A Steve Chabot také zmínil raperovo jméno: "Bůh žehnej prezidentovi. A i když jsem nikdy nemyslel, že bych to kdy řekl, Bůh žehnej Kanyemu Westovi."

Američtí komentátoři a analytici to vesměs vidí o dost skeptičtěji. Kanye West podle nich Trumpovi a republikánům nijak výrazně nepomůže. Otevřeně podpořil Trumpa už na podzim 2016, a na Trumpovi "popularitu" mezi afroameričany to vliv nemělo. Tehdy i nyní Trumpa vnímá pozitivně jen 10 procent amerických černochů.

Poprask kolem hvězdy pop-rocku

Raper Kanye West ovšem nebyl v uplynulých dnech jedinou osobností amerického hudebního showbyznysu, která promluvila do světa americké politiky − a to právě do předvolební kampaně před důležitými volbami do Kongresu. Tou druhou byla hvězda americké pop-rockové scény, osmadvacetiletá zpěvačka Taylor Swiftová.

Ve vzkazu na svém Instragramu, který sleduje 112 milionů lidí, podpořila v Tennessee (kde žije a bude volit) demokratické kandidáty do Kongresu a dále vyzvala mladé lidi, ať se jdou registrovat k volbám a jdou volit. A její apel by mohl mít, na rozdíl do návštěvy Kanyeho Westa v Bílém domě, na výsledek listopadových voleb skutečně vliv.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.