Přímé investování na akciových trzích není jen pro profesionální investory, domnívá se Petr Šimčák, který v investiční společnosti Amundi zodpovídá za privátní bankovnictví a také za institucionální klienty. "Ale je třeba dodržovat určité zásady. Prvních 100 tisíc korun by mělo směřovat do fondu a je jedno, jestli půjde o indexový fond nebo aktivně řízený fond," říká v rozhovoru pro HN. "Následně při investování do konkrétních akcií by jich nemělo být ani méně, ani více než 10 až 12," dodává s tím, že důvodem je mimo jiné dostatečné rozložení portfolia do různých investičních nástrojů, které snižuje riziko celkové ztráty. Důležité je podle něj také vést si deník, do kterého si investor bude zaznamenávat svá obchodní rozhodnutí.

HN: Co by si měl člověk ujasnit, než začne investovat do podílových fondů?

Nejprve bych rozdělil klienty na dlouhodobé investory, na střadatele a na spekulanty. To jsou tři samostatné druhy, které se na trhu pohybují. A je důležité, jakou chtějí službu. Může jít o "udělej si sám", "poraďte mi" nebo "udělej to za mě". Podílové fondy asi nejvíc ocení dlouhodobý investor (u akciových fondů) nebo střadatel (u fondů peněžního trhu), který hledá službu "udělej to za mě" a na mysli tím má výběr cenných papírů. Dlouhodobý investor v režimu "udělej si sám" fond moc neocení, jelikož si cenné papíry do portfolia chce vybrat sám. A spekulant, ať už profesionální, či neprofesionální, má rozhodně vhodnější nástroje než podílové fondy. Může nakupovat akcie, dluhopisy, měny nebo komodity napřímo, navíc obchodovat s pákovými nástroji, spekulovat na růst nebo na pokles.

HN: Jaké jsou výhody podílových fondů?

Univerzální výhodou podílových fondů je bezpečí z důvodu nemožnosti bankrotu a také prakticky nulové riziko zpronevěry. Vůbec bych nezaměňoval podílové fondy s instrumenty z kuponové privatizace v 90. letech. Fondy existují stovky let a určitě pár případů zpronevěry najdeme, ale přirovnal bych to k podílu leteckých katastrof. Takže není to nemožné, ale zároveň je to velmi málo pravděpodobné. A pokud bych měl mluvit o riziku investic v obecné, zjednodušené rovině, je dobré si uvědomit, že investice mohou být současně bezpečné a kolísat, to je třeba případ akciových nebo dluhopisových fondů. Dále mohou být bezpečné a téměř nekolísat, což je případ fondů peněžního trhu. Dále mohou být rizikové a vůbec nekolísat, kde můžete přijít o vše bez volatility (kolísání hodnoty cenných papírů a portfolia). Lidé si zaměňují volatilitu a riziko ztráty peněz. Ruskou ruletu s pistolí by většina lidí nehrála a přitom ji hrají s penězi, když si kupují například rizikové dluhopisy, protože nevidí žádnou volatilitu ceny. Také to na 80 procent (u těch kvalitnějších) dopadne dobře.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru