Nepodařený start dvou kosmonautů k mezinárodní vesmírné stanici ISS vyvolal nechtěně řadu otázek. Základní zní: jak je možné, že v raketě sedí současně dva lidé se stejnou profesí a cílem, přičemž jeden je kosmonaut a druhý astronaut? Slavný gordický uzel zdá se být dětským hlavolamem ve srovnání s tímto odborně jazykovým problémem. Přitom o žádný problém nejde – kosmonaut lítá do kosmu, astronaut ke hvězdám (argonaut pro zlaté rouno neletěl, ale plavil se na lodi; neologismus agronaut označuje člověka znalého získávání zemědělských dotací...).

Astronaut je ten, co letí ke hvězdám, tedy zjevně dál než k ISS; je to pojem podřazený kosmonautovi. Proč se tedy poutníci označují každý jinak? Je to zvyklost zemí, odkud pocházejí. NASA se rozhodla pro astronauta, Rusové pro kosmonauta, za což jim můžeme výjimečně děkovat, protože je to kvalitní a rozumná volba. Naštěstí Evropská unie tehdy ještě byla na houbách a na euronauta nedošlo. Tato obava není lichá, protože média mají z nějakých důvodů potřebu používat národní označení, takže v Číně byl tchajkonaut, v Indii vyomanaut... I další země mají svá národní označení, například maďarsky je to űrhajós, ale rozumně se připojily ke kosmonautovi.

Přemýšlejme o tom, proč má někdo hyperkorektní potřebu v jedné větě zmínit "amerického astronauta" a "ruského kosmonauta". Nesmyslnost toho dokazuje hypotetická věta "americký astronaut si dal chili burger a ruský chilli burger".

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru