Výsledky senátních voleb politiku sice bezprostředně neovlivní, ale trendy z nich vyvozovat lze. Dva hlavní: potvrdilo se, že ODS se stala hlavní opoziční sílou. A Babišovo ANO možná narazilo na svůj strop.

První je zřejmé z pohledu na volební mapu. Je modrá. Jedenáct nových senátorů pro ODS − to je vysoko nad ziskem jakékoli jiné strany. Když to spojíme se vzestupem ODS ve velkých městech (vítězství v Praze, těsné druhé místo v Plzni, na dohled za ANO v Brně), je jasné, že se ODS stává hlavním vyzývatelem Babiše. Její výhodou je silné regionální zakořenění, schopnost oslovit výrazné osobnosti do senátních voleb a − alespoň co se týče ekonomických témat − srozumitelná pravicová politika. ODS se kromě kritiky Babiše snaží představovat vlastní alternativní řešení a voliči to zatím oceňují. Co bude dál? Na jednu stranu se může ukázat, že se taktika malých kroků směrem vzhůru, nastavená předsedou Petrem Fialou, vyčerpala a že ODS zamrzne na pozici středně velké strany. Pokud ale bude setrvalý vzestup ODS pokračovat, pak v příštích volbách, za předpokladu, že se nějakým způsobem propojí a uspěje pravý střed, může Petr Fiala být nakonec i tím, kdo bude sestavovat vládu.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru