Premiér Andrej Babiš (ANO) už nejspíš našel náhradu za odcházejícího státního tajemníka pro EU Aleše Chmelaře. Podle informací HN ho s velkou pravděpodobností vystřídá Eva Srnová, která působí na českém velvyslanectví při Evropské unii v Bruselu. "Ano, o funkci se ucházím," potvrdila HN Srnová.

Pokud uspěje ve výběrovém řízení, bude vůbec první ženou v této funkci, která je klíčovou pro prosazování zájmů Česka v unii − Česko by tak nově mělo "paní Evropu", jak se postu přezdívá.

Státní tajemník pro EU je nejbližší osobou pro premiéra při zastupování zájmů Česka v unii. Jménem předsedy vlády například připravuje klíčové summity lídrů členských států EU, kde premiéři či prezidenti následně řeší nejdůležitější problémy osmadvacítky. Začne taky připravovat české předsednictví EU, které bude ve druhé polovině roku 2022.

Jak už HN informovaly, z Úřadu vlády, kam státní tajemník spadá, v září odešli dva klíčoví úředníci přes evropskou agendu, Jan Král a Marek Souček. Současný státní tajemník Chmelař je bude brzy následovat, podle spekulací by měl skončit na konci října. Premiér Babiš už oznámil, že se Chmelař přesune na ministerstvo zahraničí.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.