Dokonce i lidé, kteří dluží miliony korun, mohou už brzy dostat šanci zbavit se svých závazků. Vyhnuli by se tak hrozbě exekucí. Poslanci dokončují novou podobu pravidel pro insolvence. Jejich návrh znamená vysvobození pro dlužníky, kteří si berou jednu půjčku za druhou. Věřitelům pomohou získat zpět alespoň část půjčených peněz.

Z nové podoby insolvenčního zákona má především zmizet hranice, která by osobní bankrot povolila jen lidem s dluhy nižšími, než je tisícinásobek životního minima − tedy 2,2 milionu korun. Ústavně-právní výbor sněmovny podpořil ve středu návrh poslance Jana Farského (STAN), který tuto hranici ruší. Krátce před hlasováním ve sněmovně se tedy zdá, že na oddlužení dosáhne více lidí, než bylo původně v plánu.

"Stanovený práh by byl nespravedlivý. Mnoha lidem se dluhy vyšplhaly ze statisíců na miliony. Neměli by možnost se závazků zbavit, přestože původně dlužili třeba jen pokutu za přestupky," uvedl Farský. Odkazoval na situaci lidí, kteří uvízli v dluhové pasti, protože si opakovaně půjčovali, aby splatili staré dluhy.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.