Potkal jsem na ulici známého, kterého jsem dlouho neviděl. "Prosím tě, kde se tady bereš?" použil jsem tu nejbanálnější větu, která se v podobné situaci říká.

Zatvářil se překvapeně. Až v tu chvíli jsem si všiml, že má v uších sluchátka a v ruce mobilní telefon. S někým telefonoval!

Usmál se a sluchátka vytáhl. "Ahoj, rád tě vidím," povídá.

Začal jsem se omlouvat, že vyrušuji. Že jsem sluchátka v uších neviděl a že v žádném případě neměl telefonát ukončit. Mohli jsme na sebe jen tak mávnout a každý si jít po svých.

"Nic se neděje," řekl. A zeptal se, jestli nezajdeme na kávu. Pár desítek metrů od nás bylo malé bistro. "Proč ne," odvětil jsem.

Nejdřív jsme si vyměnili takové ty základní informace, co je v životě nového.

On se pak usmál: "Chceš říct něco legračního?"

Samozřejmě.

"Víš, jak jsme se potkali před chvílí na chodníku, já s nikým netelefonoval."

"Počkej," zarazil jsem se. "Vždyť jsi měl sluchátka. A slyšel jsem, jak někomu něco říkáš."

Lehce nervózně se zasmál. "Mluvil jsem sám se sebou. Dělám to už od dětství. A vždy jsem si musel dávat pozor, aby mi něco neujelo nahlas. To se na mě pak lidi koukali jako na blázna."

Přikývl jsem, že chápu.

Vytáhl z kapsy bílá sluchátka. "Tohle je geniální věc. Můžu klidně chodit po Praze nebo i jet tramvají, povídat si… a nikdo ani nemrkne! Všichni si jako ty myslí, že telefonuju."

Nadzvedl jsem obočí, jako že tomu rozumím, byť já sám si se sebou nepovídám. "A o čem se sebou mluvíš?"

Pokrčil rameny. "O všem možném. Většinou o práci. Mám malou firmu, jen já, dva kolegové a sekretářka, a nemluvíme o byznysu tak často, jak bych potřeboval. Tak si různé možnosti a varianty probírám sám se sebou." Podíval se na mě: "Připadám ti jako cvok?"

Zavrtěl jsem hlavou. On se zeptal, jestli nedělám něco podobného.

"Vlastně," zamyslel jsem se, "svým způsobem asi ano. Jen to nejsou žádné velké diskuse. A určitě ne nahlas."

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru