Licitátor londýnské aukce s rozmachem udeřil kladívkem a ozval se potlesk. Sprejem malovaný obrázek s děvčátkem a červeným balonkem ve tvaru srdce se právě vydražil v přepočtu za 30 milionů korun, což minulý pátek vyrovnalo aukční rekord britského streetartového umělce zvaného Banksy.

To, co následovalo vzápětí, jak obraz k údivu přítomných zajel do skartovačky ukryté ve spodní části rámu, začalo jako komické reality video ihned kolovat po sociálních sítích a zpravodajských webech.

Umělec, který důsledně dbá na svou anonymitu a který už deset let platí za globální celebritu, znovu připomněl, že na dražební byznys kašle. "Skartovačku jsem do rámu schoval před několika lety pro případ, že by se obraz někdy dostal do aukce," vysvětluje Banksy − zachovávaje utajení − na videu, které pustil na síť o den později.

Velká mediální pozornost, kterou rebelským kouskem vzbudil, znovu otáčí pozornost k jeho osobě. Je k neuvěření, že někdo může žít v jedné z nejvyspělejších zemí světa, v níž kamerový systém kontroluje téměř i zadní sedadla dvoupatrových autobusů, sprejovat víc než dvě desetiletí po zdech provokativní obrázky, a přesto zůstat inkognito.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.