V čele Allianz stojí 42letý Dušan Quis od letošního května. Do Česka se vrátil ze Slovenska, působil i na Ukrajině a v Rusku. Tuzemské pojišťovny podle něj trpí nízkými cenami autopojištění, Češi též podceňují pojištění odpovědnosti.

HN: Vedle Česka jste pracoval ještě na Ukrajině, v Rusku a na Slovensku. Zpět jste pár měsíců. Jak se život a práce v těchto zemích liší?

Obecně platí, že čím jdete víc na východ, tím víc je byznys a život o vztazích. Na Ukrajině mě překvapilo, jak moc lidem záleží na osobnosti člověka, který firmu zastupuje. Pokud dokážete svou osobu ztotožnit s firmou, získáte obrovskou loajalitu. Téměř rok jsme tam stavěli novou pojišťovnu, já osobně jsem tam působil zhruba půl roku. Asi týden před plánovaným otevřením ale padla banka Lehman Brothers a rozhodnutí z nizozemské centrály najednou znělo, že se nic neotevře. Pracoval tam pro nás tým 36 nesmírně motivovaných místních lidí, a přestože v jednom okamžiku skončila kariéra, kterou jsme jim plánovali, nesli to lépe než my. Když jsme na Ukrajinu po pěti letech s kolegou přijeli s plánem pozvat na setkání ty, se kterými jsme tehdy pracovali, z 36 jich do Kyjeva přijelo 34. A to už tehdy bydleli kdekoliv, v Moskvě, v Bělorusku nebo i v Kazachstánu.

HN: Jaké bylo se poté přesunout na Slovensko?

Byznys na Slovensku je zajímavý v tom, že je to poměrně malá země, a tak není možné, abyste se v obchodě neznali. Udržet si svoje jméno tím, že slovo platí a že se dodržují sliby, je pro úspěch na tamním trhu klíčové. Nezapomenu taky na radu svého bývalého kolegy Jiřího Rusnoka, který mi říkal: chceš-li na Slovensku něco dokázat, musíš tam skutečně žít. Zapomeň, že tam budeš jenom dojíždět. A to byla rada, kterou jsem se řídil a která pro mě byla nesmírně cenná.

HN: Pak jste byl ještě v Rusku…

Rusko je země neomezených možností. Řídíte firmu v deseti časových pásmech, takže zorganizovat videohovor v jeden okamžik je téměř nemožné. Nezapomenu na svoji služební cestu do Vladivostoku, kdy jsem večer nastoupil do letadla, přes den vystoupil, jednu noc jsem přespal, vrátil se do Moskvy a byla zase noc. Najednou jsem nevěděl, kolik je hodin a kde vlastně jsem…

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru