Karel Kolínek z Nedašova na česko-slovenském pomezí vystudoval lesní inženýrství, záhy se ale rozhodl naplno živit včelařstvím, které má v jeho rodině více než 150letou tradici. "Jako dítě jsem bral včelaření jenom jako nutnou povinnost. Když ale otci začaly scházet síly, rozhodl jsem se po něm jeho včelíny přebrat a už devět let v oboru podnikám a živím tak celou rodinu," říká čerstvý vítěz soutěže Živnostník roku Zlínského kraje.

Jenom med nás neuživí

Kolínek, jenž spravuje asi 150 úlů, se zabývá stáčením tmavého lesního a světlého květového medu, který prodává přes své dva e-shopy a dodává ho také do obchodů se zdravou výživou v Česku a na Slovensku.

"Kdybychom se ale spoléhali pouze na prodej medu, tak jako rodina živoříme. Proto prodáváme i mateří kašičku nebo pyl, které lze od včel získat bez ohledu na to, jaká je v daném roce produkce medu," uvádí vítězný živnostník. Podle něj se výrobou speciálních včelařských produktů jeho kolegové příliš nezabývají. "Řada z nich mateří kašičku vyrobit neumí. Díky naší rodinné tradici ale víme, jak na to, takže podobné výrobky vedle běžných zákazníků dodáváme i samotným včelařům," dodává Kolínek.

Výsledky ve Zlínském kraji

Vodafone – Firma roku 2018

1. Retigo - výroba zařízení pro gastronomii (Rožnov pod Radhoštěm)
2. Servis Climax - výroba stínicí techniky (Vsetín) 
3. Hydraulics - výroba hydraulických systémů (Slopné)

Česká spořitelna – Živnostník roku 2018

1. Karel Kolínek - rodinné včelařství (Nedašov)
2. Marcela Hrubošová - výuka finanční gramotnosti pro děti i dospělé (Staré Město)
3. Tomáš Zdráhal - kominictví (Bystřice pod Hostýnem)

Mateří kašička, kterou včely vyživují svou královnu, je po staletí využívána v lidovém léčitelství a podle některých výzkumů napomáhá například ke zmírňování astmatu. "Když se nám zákazníci ozývají s tím, že jim naše včelí produkty pomáhají zdravotně, mám z naší práce dobrý pocit," uvádí včelař.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru