Primátor Brna Petr Vokřál v úterý odpoledne seděl u televize a sledoval v ní scénu, které nechtěl v první chvíli ani věřit − právě se dozvídal, že už nebude nadále primátorem a jeho hnutí ANO odejde do opozice.

Televize právě přenášela tiskový brífink, na kterém lídryně kandidátky ODS Markéta Vaňková oznamovala, že se před chvílí dohodla na vládnutí s lidovci, sociálními demokraty a piráty.

"Ráda bych vám oznámila, že jsme uzavřeli dohodu o koaliční spolupráci na nadcházející čtyři roky ve formátu čtyř stran. Jsme přesvědčeni, že tato smlouva je pro budoucnost Brna a Brňany ta nejlepší," řekla Vaňková, která ještě dopoledne jednala s Vokřálem.

Hnutí ANO a ODS spěly ke koaliční dohodě, podle které by se stal Vokřál opět primátorem a ona jeho první náměstkyní. Hnutí ANO volby v Brně s 23,02 procenta vyhrálo, ODS s podporou svobodných skončila druhá se 17,55 procenta hlasů.

18 křesel

Ani tento výsledek nestačil Petru Vokřálovi a jeho hnutí ANO k tomu, aby dál vládli Brnu. Nová koalice ODS, KDU-ČSL, ČSSD a pirátů má celkem 37 křesel.

"Když jsem ji sledoval v televizi, byl jsem v šoku, nechápal jsem to. Ještě dopoledne jsem s ní jednal a byli jsme domluveni, že odpoledne potvrdíme exkluzivitu našeho společného jednání podpisem," tvrdil v rozhovoru pro HN Vokřál. Z jeho slov bylo patrné, že je rozrušený a že s něčím podobným do poslední chvíle nepočítal. "Podraz. Absolutně jsem to nečekal. Kdyby mi alespoň někdo zavolal. Ale nikdo nic," líčil emotivně.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.