Kvalitní dálniční a silniční infrastruktura je prioritou každé vlády, tu poslední Andreje Babiše nevyjímaje. Výsledkem této "prioritní" politiky je podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu celkem 348 nových silnic a dálnic postavených v průběhu let 2000−2017, což se na celkové síti všech komunikací v Česku podílí neuvěřitelnými 0,64 procenta. Jako kdyby se člověk učil cizí jazyk tempem jedno slovíčko za rok a tvrdil, že jde o jeho prioritu a že znalost cizího jazyka je skutečně tím, co ho zajímá skoro ze všeho nejvíc.

Vzhledem k tomu, že tento tristní stav trvá bezmála poslední dvě dekády, kdy se ve vládě a na ministerstvech vystřídala většina existujících, a dokonce už i neexistujících stran, nelze omlouvat vůbec nikoho. Ani posledního ministra dopravy Dana Ťoka, který je mimochodem v resortu už druhé volební období. Fakt, že se v Česku nedá postavit prakticky nic, a to včetně tak důležitých věcí, jako je základní páteřní infrastruktura, je výsledkem špatně připravené a stokrát měněné legislativy. Je pravda, že se nestaví, protože se odvolávají ekologické organizace, různé občanské spolky, neúspěšní účastníci stavebních tendrů. Ale to, že se kvůli tomu stavby protahují o mnoho jednotek i desítek let, je výsledkem mizerné přípravy zákonů a aplikace práva této země. Jak je možné, že každý nový stavební zákon je složitější než ten minulý, přestože každý předkládající ministr slibuje opak? Nekonečné povolování a protahování staveb pak vede k nesmyslům, jakým je stavba dálnic na podloží, kde by neměla vést ani stezka pro pěší. Nebo k situaci, kdy průměrné rychlosti aut na "vysokorychlostních" silnicích kvůli jejich stavu může konkurovat i rekreační cyklista.

Novely stavebního zákona a zákona o liniových stavbách, které začaly platit nedávno, prý výstavbu konečně zrychlí. Pokusíme se tomu věřit. V nekonečných hodinách strávených na dálnicích, na kterých se nedá jezdit, a při pátrání po cestách, které neexistují, je na hledání víry času dost.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru