Více než šest desítek let byla bavorská Křesťansko-sociální unie (CDU) zvyklá vládnout sama. Před nedělními volbami ji ale zachvacuje strach z budoucnosti, protože s odhadovaným sešupem o patnáct procent směřuje k historicky nejhoršímu výsledku. Ten se sice může pohybovat kolem pětatřiceti procent, což by byl pro mnohé strany v Evropě velký úspěch, ve svobodném státě pod Alpami to však neplatí. Pokud se otřese výjimečné postavení CSU, nemůže to zůstat bez důsledků na vládní koalici v Berlíně. A umocnit je může případný nevalný výsledek kancléřčiných křesťanských demokratů o měsíc později v jedné z tradičních bašt CDU Hesensku.

Co je příčinou ústupu strany, která ztělesňovala hospodářský vzestup kdysi převážně zemědělské spolkové země, o níž se v Německu vtipkovalo, že v Bavorsku jdou hodiny vždycky jinak? Je to jistě únava z dlouhého vládnutí, ale i chyby předáků CSU, kteří se jako třeba její šéf Horst Seehofer profilovali útoky na sesterskou CDU nebo jako tamní premiér Markus Söder budili dojem, že příklon k ostřejší protiimigrační rétorice je jen kalkul, jenž má straně udržet voliče.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru