Po volbách se dějí věci, které jsme v české politice ještě neviděli. Zejména v těch stranách, kterým to tak úplně nevyšlo. Projděme si nejzábavnější momentky.

1. Vzpoura v ANO.

Andrej Babiš, který před volbami tvrdil, že to ANO v Praze vedlo skvěle a teď to bude ještě skvělejší, po volebním propadáku otočil a začal vyprávět, že šlo od začátku o průšvih a že za něj může jen a pouze pražská organizace. Nějak pozapomněl, že svým Pražákům osobně vnutil jako lídra Petra Stuchlíka a že pražská organizace mohla do kampaně mluvit asi jako žáci páté třídy na školním výletě do řízení autobusu. Vedení pražského ANO by podle Babiše v každém případě mělo rezignovat. Jenže pražští anoisté odmítli srazit paty. Ozvali se, že příčin porážky bude víc a že některé souvisí s tím, co dělá Babiš osobně. Což si tedy, upřímně řečeno, dovolili docela dost. ANO přece není žádná − fuj fuj− tradiční strana, kde každý může kritizovat předsedu! Kam by to vedlo, kdyby se zaměstnanci veřejně hádali se šéfem?! Řešení se samozřejmě nabízí: stanovy ANO říkají, že předsednictvo může vyloučit každého, kdo "jedná v rozporu se zájmy hnutí". A do toho se odmlouvání předsedovi s trochou fantazie samozřejmě vejde, no ne?

2. Bitka u komunistů.

Komunisté ve volbách propadli, vysvištěli z pražského zastupitelstva a získali celorepublikově o polovinu mandátů méně než posledně. I vystartoval stalinista Josef Skála a hrr na předsedu Vojtěcha Filipa. Ten by měl podle něj rezignovat. "Čestní muži a ženy by nepochybně odpovědnost vyvodili velmi rychle. Neprodleně," pravil ten zásadový muž. Filip reagoval na Twitteru: "Znovu důrazně připomínám, že vedení strany zvolené demokraticky v dubnu na sjezdu nebude reagovat na rozvracečské návrhy J. Skály. Bylo mu nabídnuto kandidovat do Senátu, mohl být kandidátem do pražského zastupitelstva. Odmítl, asi se bojí voličů, kritizovat nestačí, je třeba program." Zábavné: Monolitická partaj se hádá, soudruzi si jdou po krku. To tady dlouho nebylo. Jistotou je ovšem použitý slovník. Výrazy jako "rozvraceč" − to jsou etymologicky vzato 50. léta jak vyšitá. Skála vlastně může být rád, že si to s ním vyřizuje Filip jen na Twitteru. V době, do které jeho slovník a vlastně celá komunistická partaj mentálně patří, by to bylo tak na 20 let rekondičního pobytu v Jáchymově. S občasným zpestřením návštěvou sadisty Grebeníčka staršího.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru