V období krize chtěli vytvořit pracovní místa, proto se dvojice sociálních pracovníků Pavlína Šafusová a Miroslav Řebíček rozhodla zřídit sociální podnik. Dnes jejich dílna a přilehlý obchod zaměstnává patnáct lidí. Na náměstí v Krásné Lípě, která je vstupní branou do Českého Švýcarska, funguje čokoládovna a kavárna, kde najdou obživu lidé na pracovním trhu různě znevýhodnění.

Hlavními produkty čokoládovny Mana jsou ručně vyráběné čokoládové bonbony, tabulkové čokolády a lízátka. Podnik zpracuje každý rok zhruba dvě tuny čokolády, každý den ručně vyrobí krom jiných produktů i 200 bonbonů a pralinek.

S cukrářskou výrobou nikdo ze zaměstnanců neměl zkušenosti, výrobní postupy studovali na internetu. "Před dvaceti lety by to pro nás bylo mnohem náročnější," vysvětluje Šafusová, dnes ředitelka Many. K výrobě zpočátku posloužily obyčejné hrnce, vařiče a běžné kuchyňské náčiní. Dnes už mají zaměstnanci k dispozici dva stroje, profesionální gastro stoly a nástroje.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru