Víkendové volby možná neotřesou vládou, jak je přesvědčen prezident Miloš Zeman, zato však otřesou Prahou. Podle všeho s nimi končí léta poměrně nízkých investic.

Od roku 2015 Praha investuje ročně nějakých deset až dvanáct mi­liard. V roce 2009 to byl dvojnásobek. A vlastně po převážnou část první dekády milénia, až do roku 2011, se výše investic pohybovala kolem dvaceti miliard.

Inflace, byť převážně nikterak výrazná, od té doby udělala také své, což ovšem jen zvýrazňuje, jak málo se v uplynulých třech letech v metropoli reálně investovalo. A letos to zatím není o moc lepší.

Nutno však také říci, že rok 2011 byl posledním, kdy pražský rozpočet skončil ve schodku. Odcházející primátorka Adriana Krnáčová sice držela investice na uzdě, ale díky tomu hospodařila výrazně přebytkově. Jen za léta 2015 a 2016 dosáhl souhrnný přebytek Prahy zhruba 25 miliard korun.

Krnáčové se podařilo také snížit zadlužení. Když v roce 2014 v primátorském křesle začínala, činil poměr dluhu k majetku města 10,8 procenta, letos v půli roku to bylo už jen 7,7 procenta.

Ať už bude nadcházející magistrátní koalice jakákoli, bude mít z čeho investovat. Do stavby Městského okruhu, Radlické radiály nebo metra D. Podmínky pro takové investice jsou ideální. Pražská ekonomika stále jede naplno a díky snížení dluhu si metropole bude na trzích levně půjčovat.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru