Co je vlastně hlavní zprávou víkendových komunálních voleb? Všichni jsou fascinováni výsledky v Praze, kde se nedařilo hnutí ANO, a diskutuje se o tom, zda Babišova politika narazila na své limity. Kdekdo také řeší propad levice a otázku, zda ČSSD a zejména KSČM ještě mají nějakou budoucnost. Hodně pozorovatelů se rovněž ptá, jestli si pravý střed uvědomí, že jeho jedinou šancí je taková či onaká integrace. A neméně se debatuje o tom, kam se má pohnout ODS.

Ale je možné, že ta nejdůležitější zpráva voleb zůstala zatím skryta. Když se podíváme na výsledky, pak totálním vítězem jsou nejrůznější lokální sdružení. Získala bezmála 35 tisíc mandátů. A co je důležité − je to zhruba o tři tisíce více než ve volbách před čtyřmi lety. Jen pro srovnání, abychom měli proporci tohoto čísla: Babišovo hnutí ANO, které je obecně považováno za vítěze těchto voleb, má celkem 1676 mandátů.

Dalo by se to odmávnout standardním konstatováním: "No jo, vždyť nezávislí vítězí jen v malých obcích, kterých máme nejvíc v Evropě." Jenže ve skutečnosti to tak už není. Pohled na volební mapu říká, že nejrůznější sdružení lidí, kteří si řekli, že už se nemohou dívat na to, jak to "velké" partaje vedou, vítězí na nejrůznějších úrovních. Od malých obcí přes středně velká města (krásným příkladem je letos třeba Cheb) až po města krajská (Liberec). A nejlepší ukázku tohoto trendu vidíme v metropoli. Sdružení Praha sobě Jana Čižinského, které získalo 16 procent hlasů a porazilo i Babišovo ANO, ukazuje, o co dnes v komunální politice jde: Ne o sliby, ale primárně o to, kdo slibuje. Musí to být zakotvení, důvěryhodní lidé, s jasnou historií. Po těch je poptávka.

Takže když se budeme ptát po hlavní zprávě komunálních voleb, nemělo by tohle volání zapadnout. Je možné, že se nakonec zespoda zformuje něco opravdu autentického − co nebude mít moc společného ani s "tradičními" stranami, ani s babišovským prefabrikátem. A že to časem vtrhne do velké politiky s netušenou razancí. Podhoubí pro to tady už existuje.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru