Uplynulý víkend byl v Evropě volebně bohatý. Češi žili místními volbami, ale trojí jiné hlasování bylo zajímavé z jistého úhlu pohledu, který si zaslouží pozornost. Co by tak mohly mít společného parlamentní volby v Bosně a Hercegovině, v Lotyšsku a referendum o změně ústavy v Rumunsku? Ano, hádáte správně: ruský vliv v zádech. Ve všech třech případech bylo různým způsobem patrné, jak se Kreml snaží v Evropě udržovat napětí a nejistotu. Ukázalo se, že výsledek je ale z hlediska ruských zájmů přinejmenším smíšený.

Rumuni rozhodovali, zda do ústavy má být vložen explicitní odkaz na to, že rodinu může tvořit pouze svazek muže a ženy. Tři roky trvalo obskurní nevládní organizaci, aby toto téma dostala do hledáčku politiků. Pomohlo až to, že vládní sociální demokracie potřebovala odvést pozornost od svých korupčních skandálů. Téma podpořila i ruská vládní propaganda, která jinak v dost antirusky naladěné rumunské společnosti nemá mnoho úspěchů. Jenže Rumuny tak nějak téma homosexuálních svazků, na němž se tradičně ruská propaganda snaží ukázat prohnilost Západu, nevzrušilo. K urnám přišlo jen 20,4 % voličů, takže hlasování je neplatné, i když vládní strana snížila potřebné kvórum pro platnost na 35 %.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru