Růst spotřebitelských cen se po několika rekordně nízkých letech drží nad dvěma procenty. Tempo růstu mezd a platů je výrazně vyšší, ve druhém čtvrtletí letošního roku činil více než osm procent. A s tím, jak domácnosti bohatnou, se zvyšuje i objem volných peněz ležících na běžných a spořicích účtech. Ten nyní dosahuje okolo 2,5 bilionu korun, což je nejvíce v historii. Výnosy z vkladů a termínovaných účtů však za inflací hluboce zaostávají, což peníze reálně znehodnocuje, tedy snižuje jejich kupní sílu.

"Pouze účty nejštědřejší s výnosem okolo jednoho procenta pomohou inflaci alespoň částečně pokrýt," řekl Martin Jindřich, analytik Institutu strategického investování při Fakultě financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické.

Ve velmi krátkém období jednoho až dvou let tak lidé nemají příliš možností, jak zhodnotit své volné peníze způsobem, který by překonal inflaci. Nabízí se samozřejmě možnost investovat prostředky na finančním trhu, například do akcií či dluhopisů, zde však musí člověk počítat s variantou, že kvůli kolísání kurzů může mít na konci méně peněz, než kolik na začátku vložil.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru