Středomořský ostrůvek Lampedusa, jenž se nachází sto kilometrů od pobřeží severní Afriky, je jedním z nejznámějších symbolů migrační krize. Před pěti lety se u něj potopila loď s více než pěti stovkami běženců. Rybářům a záchranářům se podařilo z vody vytáhnout 155 lidí, dalších 366 ale zemřelo. Ostrov do té doby znali jen klienti cestovních kanceláří, najednou se dostal do všech evropských médií. Teď se situace uklidnila a na Lampedusu se vrací turisté.

Tragédie přiměla italskou vládu v roce 2013 vyhlásit státní smutek a spustit velkou námořní operaci nazvanou Mare Nostrum. Na moře plné lodí napěchovaných africkými běženci při ní vyslala válečná i záchranná plavidla. K akci se připojily i lodě nevládních organizací. Operaci už sice Řím ukončil, v oblasti ale dál působí Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex).

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.