Po několika rekordně nízkých letech se inflace stále drží nad dvěma procenty a v srpnu 2018 činila 2,5 %, o půl procenta více, než je dlouhodobý inflační cíl ČNB. Proinflační tlaky jsou způsobovány i slabším kurzem koruny, který se pohybuje kolem 25,80 koruny za euro místo prognózovaných 25,30. Nízká nezaměstnanost zároveň tlačí mzdy nahoru. Nominální i reálné mzdy vykazují stabilní, výrazný růst již několik let a drží se nad inflací o několik procentních bodů. V roce 2017 nominální mzdy vykazovaly 7% růst, reálně 4,4%, a to při inflaci 2,5 %. Mzdy porážejí inflaci s pár výjimkami dlouhodobě již od devadesátých let, což by teoreticky mělo zvyšovat kupní sílu spotřebitelů.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru