Doby, kdy se ODS a TOP 09 přetahovaly o to, kdo bude lídrem pravice, jsou patrně definitivně u konce.

Letošní komunální volby potvrdily trend, podle kterého TOP 09 na podstatně starší "sestru" dál a dál ztrácí. A to přesto, že si předseda "topky" Jiří Pospíšil v sobotu ve volebním štábu připíjel na úspěch strany v Praze, podobně jako šéf ODS Petr Fiala ve svém volebním štábu.

Rozdíl byl v tom, že Fiala má ke slavení podstatně více důvodů. "Je zjevné, že jsme prakticky po celé republice znovu posílili. Jsem rád, že náš podíl na správě měst a obcí po těchto volbách výrazně vzroste," radoval se. A pochvaloval si i senátní výsledky.

Do druhého kola mu postoupilo 11 kandidátů, z toho devět z prvního místa. K tomu je třeba přičíst dalších pět kandidátů, které občanští demokraté podpořili. "Je evidentní, že proti silně levicovému hnutí ANO je právě ODS nejsilnější a nejreálnější politickou alternativou," upozorňuje na dominanci ODS na pravici Fiala, který se ujal řízení partaje v lednu roku 2014 po tehdejším premiérovi Petru Nečasovi.

Mimochodem, bylo to jen tři měsíce poté, co tato strana získala v parlamentních volbách pouhých 7,72 procenta hlasů, zatímco TOP 09 dali voliči 11,99 procenta. V té době ještě kandidovali společně se Starosty a nezávislými a věřili, že se stanou hlavní silou na pravici.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.