Pražské komunální volby sice vyhrála ODS, o sestavení vlády v hlavním městě však už začaly jednat strany, které se umístily na druhém až čtvrtém místě. Tedy piráti, Praha sobě Jana Čižinského a Spojené síly pro Prahu (koalice TOP 09, STAN a KDU-ČSL) pod vedením Jiřího Pospíšila. Zcela ze hry je pak zřejmě hnutí ANO. A protože se do pražského zastupitelstva poprvé za 28 let nedostali sociální demokraté, je jasné, že Prahu čekají dramatické změny.

Ač Praha sobě, kterou na jaře založil populární starosta sedmé městské části Jan Čižinský, skončila až třetí, její lídr je faktickým vítězem voleb. Kromě toho, že dokázal postavit nové hnutí zespodu a zmobilizoval stovky lidí, kteří sbírali v kampani podpisy pro kandidátku, tak nakonec získal i největší počet preferenčních hlasů. Přednostní křížek k jeho jménu jich dalo 80 552. Pro srovnání: lídr vítězné ODS Bohuslav Svoboda získal 77 434 preferenčních hlasů, Zdeněk Hřib z druhých pirátů pak 75 082.

Podle politologa Josefa Mlejnka úspěch Čižinského hnutí − ale vlastně i pirátů či Společných sil pro Prahu − odráží nespokojenost se stranickou politikou. "Čižinskému pomáhá i to, že byl už předtím úspěšný ve své městské části. Jeho celopražský projekt našel odezvu poté, co byli voliči hrubě nespokojeni, jak město vypadá po čtyřech letech vlády ANO," dodává Mlejnek.

"Prahu dohnal trend, který se s hnutím Žít Brno ukázal v minulých volbách v Brně, kde ale nyní zhasl. Apel na sousedskou pospolitost, město dobré k životu, město komunitní," říká další politolog Stanislav Balík. "Zaujal Čižinského příběh, odšlapal si to od píky, získal věhlas a zúročil to i v parlamentních volbách," dodal Mlejnek. Poukázal tím i na to, jak se bývalý učitel latiny a dějepisu dostal na kandidátce KDU-ČSL − s pomocí přednostních kroužků do sněmovny na úkor pražského lídra Daniela Hermana.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.