Stát ve státě. Praha jím byla tak trochu vždycky, ale po víkendových komunálních volbách se od zbytku země vzdálila přímo kosmicky. Republikový vítěz, hnutí ANO, skončilo v metropoli až páté. ODS, kterou její předseda Petr Fiala profiluje jako alternativu k babišovcům, sice v Praze vyhrála, ale bude nejspíš společně s ANO sedět v opozici. O koalici na magistrátu už naopak vyjednávají doposud opoziční piráti se sdružením TOP 09, starostů a lidovců a s občanskou iniciativou Praha sobě Jana Čižinského.

Optikou příběhu polistopadové politiky se to dá brát jako revoluce. Pražská proevropská středopravice (někdo jí říká pražská kavárna) se za pomoci subjektů tvořených téměř výhradně mladými politiky ocitla po letech marného snažení krůček od splnění svého snu. Ten vždy definovala jako slušné a průhledné fungování radnice, oproštěné od modrých a současně i oranžových kmotrovských stínů. Což by mohlo znamenat nový začátek, či návrat o čtvrtstoletí zpět do doby, než si na Mariánském náměstí začali podávat dveře politici ODS a ČSSD. Jde ale taky o generační střídání. Protože fakticky v Praze končí éra polistopadové garnitury včetně marketérů z ANO a žezlo si razantně bere mladá krev.

To vše sice zní vznešeně, ale má to rizika. Tím prvním je už samo to, že Praha teď bude bílou vránou v republice. Nová tříčlenná radniční koalice, pokud vznikne, se bude muset bránit na dvou frontách. Proti opozici na radnici i proti vládě premiéra Andreje Babiše.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru