Prezident Miloš Zeman trvá na svých výrocích o nezaměstnaných Romech. V reakci na stovky fotografií z pracovního prostředí, které začali Romové zveřejňovat na Facebooku, v pátek uvedl, že jde o iniciativu desetiny romské populace. Proti Zemanovým slovům se ohradila organizace Romea. Podle Moniky Mihaličkové z Romey údaje ukazují, že velká část Romů pracuje a většinu nezaměstnaných v Česku netvoří.

"Na základě mých návštěv v takzvaných vyloučených lokalitách jsem dospěl k názoru, který mi sdělovali starostové a další komunální představitelé, že 90 procent Romů v těchto oblastech nepracuje. Jsem rád, že jsem dostal fotografie oněch deseti procent, a děkuji za ně," uvedl.

Na dotaz, zda by nemohl působit pozitivněji, Zeman odpověděl, že když pochválí desetinu Romů, jde o vstřícnou reakci. Před týdnem v Olomouckém kraji uvedl, že nezaměstnaní v jedné z navštívených obcí jsou právě Romové. Romové a Romky pak na Facebooku zveřejnili stovky svých fotografií, které je zachycují v práci. Výzvu k umísťování snímků na sociální sítě sdílela i Romea.

V Česku je podle poslední zprávy o stavu romské menšiny kolem 240 000 Romů. Polovina z nich žije ve vyloučení v ghettech. Druhou polovinu tvoří romská inteligence a střední třída. Řada jejích příslušníků se i přes vyšší vzdělání, úspěchy v práci, dostatečné příjmy a nezadluženost setkává s nesnášenlivostí a diskriminací jen kvůli svému romskému původu, uvádí výroční zpráva.

"Pan prezident Zeman dnes opět lhal, když tvrdil, že 90 procent Romů v České republice nepracuje," uvedla bývalá romská poslankyně a členka organizace Romea Monika Mihaličková. Podle ní je ze 120 000 Romů z chudinských lokalit asi 75 000 v ekonomicky aktivním věku a z nich podle zjištění z roku 2015 práci nemělo asi 50 000. Na konci roku 2015 evidovaly úřady práce 453 100 nezaměstnaných, letos v srpnu jich bylo 230 500. Podle Mihaličkové je z počtů jasné, že většina nezaměstnaných Romové nejsou.

Prezident minulý týden v Olomouckém kraji řekl, že rozhodně není přítelem komunismu, ale že tehdy Romové museli pracovat. "A většinou pracovali jako kopáči, a když odmítli pracovat, byli označeni za osobu práce se štítící a šli do vězení," prohlásil Zeman v Kojetíně. "Kromě toho tam byl takový systém, že ty romské pracovní čety vedli opět Romové, kteří měli přirozenou autoritu, takže když v jejich týmu někdo nepracoval, zfackovali ho. Je to velmi humánní metoda a zpravidla se osvědčuje," dodal prezident.

Po odevzdání volebního lístku v komunálních volbách Zeman novinářům řekl, že si váží Romů, kteří pracují. "Dokonce si vzpomínám na restauraci v Karviné, která patřila dvěma romským bratrům, tam jsem chodil, bylo tam čisto, dobrá kuchyně. Problém je to, že je to těch deset procent," řekl. Kritizoval, že se řada Romů ke své národnosti nehlásí ve sčítání lidu. Odmítl, že by to mohlo být ze strachu. "Pokud jde o komunistickou (minulost), na rozdíl od jiných za komunistů Romové zase tak moc netrpěli," vysvětlil.

Evropské centrum pro práva Romů (ERRC) Zemana za jeho slova ostře kritizovalo. Podle něj jsou prezidentovy výroky rasistické a přispívají k vyvolávání strachu a nenávisti, což může ohrozit bezpečnost lidí. ERRC míní, že by měla česká hlava státu kvůli své rétorice odstoupit.